Slimáci a další podobná havěť dokáže člověku pěkně znepříjemnit den. Pěstujete svoji oblíbenou zeleninu, a slimáci vám ji všechny zničí! V našem článku se proto podíváme na to, jak se zbavit slimáků v zahradě! 

Jak se zbavit slimáků v zahradě snadno 

Chcete-li se zbavit slimáků ve vaší zahradě, můžete vyzkoušet několik osvědčených metod: 

 • Pivní past: Zakopete nádobu do země tak, aby její okraj byl 2-3 cm nad povrchem a naplňte ji pivem. Vůně piva přiláká slimáky, kteří do pasti spadnou. 
 • Pichlavá bariéra: Použijte rozdrcené vaječné skořápky, borové jehličí nebo ostrý písek kolem rostlin, které chcete chránit. 
 • Měděná páska: Položte samolepicí měděnou pásku kolem záhonů. Měď reaguje se slizem slimáků a způsobí jim nepříjemný elektrický šok. 
 • Návnada: Umístěte na vlhkém a stinném místě hromádku starých listů salátu nebo sušeného kočičího žrádla, které slimáky přilákají. 
 • Kávová sedlina: Rozsypte použitou kávovou sedlinu kolem rostlin. Slimáci nemají rádi její vůni, a navíc je to dobré pro půdu. 
 • Oblíbené rostliny slimáků: Zaměřte se na rostliny, které slimáci preferují, a chraňte je přednostně. 
 • Rostliny odpudivé pro slimáky: Pěstujte rostliny, kterým se slimáci vyhýbají, jako jsou například některé druhy bylinek. 

Tyto metody jsou ekologické a pomohou vám udržet slimáky daleko od vašich rostlin. 

Jak na slimáky ve skleníku 

Boj se slimáky ve skleníku může být trochu náročnější, protože teplé a vlhké prostředí je pro ně ideální. Podobně obtížné může být také hubení mravenců ve skleníku. Zde je několik tipů, jak se slimáků ve skleníku zbavit: 

 • Pravidelná kontrola: Důkladně prohlížejte rostliny a odstraňujte slimáky ručně. 
 • Odstraňování odumřelých listů: Udržujte skleník čistý od odumřelých rostlinných zbytků, které jsou pro slimáky lákavé. 
 • Udržování suchého prostředí: Zajistěte dobré větrání a minimalizujte zbytečnou vlhkost. 
 • Fyzické bariéry: Použijte síťky nebo jiné bariéry, aby se slimáci do skleníku neměli šanci dostat. 
 • Přírodní granule: Rozsypejte kolem záhonů granule, které jsou bezpečné pro rostliny a nepříjemné pro slimáky. 
 • Parazitické hlístice: Využijte biologickou kontrolu pomocí dravých hlístic, které aktivně vyhledávají a napadají slimáky. 
Už jste četli?  Nejlepší pokojové rostliny pro každý domov

Tyto metody by vám měly pomoci udržet slimáky mimo váš skleník a ochránit vaše rostliny. 

Prostředky proti slimákům 

Pro boj se slimáky v zahradě existuje několik obecných typů prostředků, které můžete použít a které jsou běžně dostupné k nákupu. Mezi tyto prostředky patří granule na přírodní bázi, které jsou bezpečné pro domácí zvířata a neškodí životnímu prostředí. Tyto granule fungují tak, že slimáky přilákají a po jejich pozření slimáci zalezou do úkrytu, kde uhynou. Další možností je použití parazitických hlístic, které jsou speciálně vyvinuté k biologické kontrole slimáků. Tyto hlístice aktivně vyhledávají slimáky a napadají je. Kromě toho jsou k dispozici různé druhy pastí, které obsahují atraktanty lákající slimáky dovnitř, kde jsou pak chyceni nebo zlikvidováni. Všechny tyto prostředky jsou navrženy tak, aby byly účinné i za vlhkého počasí a aby vydržely déle, aniž by byly ovlivněny deštěm. 

Funguje ocet na slimáky? 

Ano, ocet může být účinným prostředkem proti slimákům. Jablečný ocet je obzvláště účinný, protože je silnější a jeho vůně slimáky odpuzuje. Pro aplikaci se doporučuje smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a tuto směs pravidelně stříkat na záhonky nebo do míst, kde se slimáci vyskytují. Tato metoda je považována za ekologickou a levnou alternativu k chemickým pesticidům. Je důležité poznamenat, že přímá aplikace neředěného octa na slimáky může být pro ně smrtelná, protože ocet může způsobit jejich dehydrataci a smrt.