Každý motorkář to velmi dobře zná. To dlouhé, nekonečné čekaní v mrazivých dnech na to, až se oteplí, sníh roztaje a dvoukolová láska zase nastartuje vstříc dalším kilometrům. Někdy se ale stane, že motorka nebo skútr prostě nenastartuje. Pojďme se proto společně podívat na to, jak nastartovat motorku po zimě.

Startování motorky po zimě

Každý motorkář se těší, že po zimě motorku nastartuje. Než k samotnému nastartování dojde, je potřeba také udělat dostatečnou kontrolu. Jako první se zaměřte na pneumatiky. Zkontrolujte nejen vzorek, ale také se zaměřte na to, zda jsou dostatečně nafouklé. Na polovypuštěných pneumatikách do provozu zkrátka nemůžete.

Dalším důležitým aspektem je řetěz. Je důležité, aby byl dobře napnutý, potřebné údaje najdete v příručce k vaší motorce či skútru. Pokud jste řetěz mazali na podzim, před uložením k zimnímu spánku, mazání již provádět nemusíte. V opačném případě řetěz namažte, ale jak se říká, všeho moc škodí.

Na řadu se dostává olej a benzin. Pokud není potřeba měnit olej na základě předepsané servisní prohlídky, olej po zimě měnit nemusíte. Dá se předpokládat, že jste před zimou nenechali nádrž prázdnou, takže ani doplnění benzinu řešit nemusíte. V tomto je motorka poměrně nenáročná.

Startování skútru po zimě

Popsali jsme si ty nejdůležitější aspekty, které potřebujete zkontrolovat před vyjetím. Zapomenout ale nesmíte také na brzdy, chladič a lanka plynu či brzdy. Zpozornět byste měli také v případě, že se kolem skútru vytvořila skvrna. V takovém případě dochází k úniku nějaké kapaliny a měli byste zjistit, co se děje.

Pokud jsou všechny tyto věci v pořádku, můžete jednoduše skútru nastartovat. Jestliže máte elektronicky řízený skútr, což většinou bývá, jednoduše podržíte startér a čekáte, dokud motor nenaskočí. Jakmile se to povede, můžete vyjet vstříc dalším kilometrům! Podobně je na tom například e-fichtl, který je poháněný elektřinou. Ten se po zimě startuje velmi jednoduše!

Už jste četli?  Je posypová sůl ekologicky šetrné řešení?

Skútr po zimě nestartuje

Zima pominula a vy se těšíte, až se znovu projedete. Kontrola všeho proběhla úspěšně a na vás nyní čeká jen závěrečné nastartování a vyjetí. Startujete, startujete ale nic se neděle. Skútr po zimě nestartuje! Co teď?

Velmi častým problémem v tomto případě je baterie. Pokud není v dobré kondici, nenastartujete nic – skútr, motorku, koneckonců ani auto. Jednou z možností tak je zkusit skútr rozjet skrze startovací kabely. Myslete také na to, že pokud bude baterie slabá, a vy se budete snažit dále startovat, můžete ji zcela zničit.

V případě, že se stále nic neděje, zkontrolujte svíčku. Ta by měla být vlhá od paliva. Pokud není, problém nastal někde v palivovém ústrojí motorku. Pokud je i toto v pořádku, zkontrolujte ještě vzduchový filtr a také to, zda není zanesen výfuk.

Jestliže jste udělali vše, ale stále se nic neděje, pak doporučujeme svěřit motorku odborníkům v servisu. Ti stroj prohlédnou a udělají vše proto, aby zase hladce nastartoval, a vy tak mohli vyrazit vstříc novým dobrodružstvím a výletům.