Češi jsou doslova „slevovým“ národem. Hned 9 z 10 Čechů se přiznává k tomu, že slevy pravidelně sleduje. Slevové kupóny představují jejich specifickou formu. V čem jsou zajímavé a jaké jsou výhody jejich používání?

Co je slevový kupón

Slevové kupóny do Česka dorazily z USA, kde mají „discount coupons“ už dlouholetou tradici. Vůbec první kupón navrhla už v roce 1888 slavná značka Coca-Cola. Stejný nákupní model však zafungoval i v tuzemsku a velmi úspěšně se tak tyto marketingové nástroje dokázaly etablovat i zde.

Pod pojmem slevový kupón se rozumí specifický slevový kód, který zákazníkovi umí zajistit zajímavou slevu.

Dnešní kupóny samozřejmě mají svůj off-line předobraz, který se stále používá. Nicméně právě na internetu doznaly značného rozšíření a pod tímto termínem tak už povětšinou rozumíme hlavně kupóny virtuální. Sleva na nich bývá vyjádřena konkrétní částkou nebo v procentech.

Prakticky mají podobu unikátního řetězce písmen, čísel, případně speciálních znaků. Typické je u slevových kódu i to, že většinou mají limitovanou platnost v čase. Často jsou omezeny i na určitý sortiment, čímž mají za úkol nakupujícího motivovat.

Na co všechno lze využít slevu

Slevové kupóny plní funkci velmi efektivního marketingového nástroje, využívají je proto už prakticky všechny velké obchody u nás. Je tak pravděpodobné, že i pro ten svůj oblíbený nějakou slevu seženete.

Tyto kódy existují, s jistou nadsázkou řečeno, téměř na vše. Využít je můžete pro značně různorodý sortiment: od oblečení a kosmetiky přes elektroniku až po knihy nebo vybavení do domácnosti.

Například je můžete vyzkoušet pro oblíbeného výrobce elektroniky Xiaomi. Xiaomicesko slevový kód přináší slevy na smartphony a další chytré příslušenství. Nebo využijte slevový kód Fitnes007, pokud se rozhodnete s tímto oblíbeným e-shopem hubnout, žít zdravě a zůstat v pohybu.

Už jste četli?  Obalové materiály chrání výrobek i poutají zákazníka
Jak-nakupovat-levněji-díky-slevovým-kupónům

V čem tkví hlavní výhody slevových kupónů

Zásadní předností kupónů je především to, že je s nimi možné skutečně ušetřit. Slevy mohou dosahovat výše až několika desítek procent.

Nakupování s nimi je snadné. Celý nákupní proces se oproti zažitému postupu nijak nezmění: Vyberete si zboží a zvolíte adekvátní způsob platby. Slevový kód se zadává do specializovaného pole v nákupním košíku, přičemž sleva se odečte automaticky. Poté stačí objednávku potvrdit, eventuálně i zaplatit.

Využívání slevových kódů je i diskrétní a bezpečné. Obchodníkovi se nezavazujete v rámci žádného věrnostního programu a nevyzrazujete mu jakékoli své osobní údaje nad rámec běžného nákupu.

Kupóny jsou i velice dobře dostupné, získat je můžete hned několika způsoby. Někteří obchodníci je přidávají jako věrnostní slevy za nákupy, případně je rozesílají formou newsletteru do e-mailu. Na speciálních slevových portálech si je však můžete najít i úplně sami, kdykoli potřebujete výhodně nakupovat. Díky tomu se navíc nemusíte omezovat na konkrétní e-shop.

Baví vás nakupování? Pak si přečtěte náš článek s tipy na zimní módní oblečení.