Domácí kino představuje vynikající doplněk obývacího pokoje pro každého audiofila. Nabídne vám totiž doslova strhující reprodukci basů a zvládne i výrazné výšky. S nadsázkou můžeme říci, že snad jen popcorn si budete muset připravit sami. Jak vybrat to pravé?

Proč si pořídit domácí kino

Domácí kino vám připraví jedinečný zvukový zážitek, se kterým si budete připadat jako v moderním multiplexu. Ani zdaleka toto zařízení nelze přitom doporučit pouze filmovým fanouškům. Dokonale si díky němu užijete třeba i oblíbený fotbalový zápas. A co se týče přenosů z koncertů, kdo by si nechtěl připadat, že světová kapela svoje bicí nástroje rozbalila rovnou v jeho obývacím pokoji?

Aby ale domácí kino splnilo skutečně vaše očekávání a požadavky, je zapotřebí se zorientovat v sortimentu. Dostupných variant na trhu je totiž mnoho.

Jak vybrat domácí kino?

Při výběru domácího kina je potřeba zohlednit několik základních parametrů. Pojďme si je shrnout.

Celá soustava nebo každý prvek zvlášť?

Domácí kino lze pořídit jakožto už připravenou soustavu včetně reproduktorů, potřebné kabeláže a samotného přehrávače či zesilovače. Výhodou pro laika je bezesporu mnohem jednodušší nákup. Naopak nedostatek jsou omezené parametry. V případě, že vám ozvučení nebude vyhovovat, je jakákoli změna složitější.

Sehnat si jednotlivé komponenty zvlášť je rovněž možné, avšak časově náročnější a ve výsledku rovněž dražší.

Počet kanálů

Kvalitu zvuku u domácího kina určuje počet kanálů. To poznáte podle označení. Základní variantu představuje domácí kino 2.1, které se skládá zesubwooferu a dvou reproduktorů. Úroveň reprodukce u něj zdaleka není optimální a náročnější posluchači to pocítí.

Už jste četli?  Technologie 3D tisku má mnohá využití: Kde se s ním setkáte?

Pokročilejší sestavy značené jako 3.1 proto mají přidaný další reproduktor, který zaručuje především lepší podání mluveného slova. V sestavě 4.1 už dokonce najdeme pravý a levý reproduktor, subwoofer, dva reproduktory vzadu a středový reproduktor. Zvuk je už na velmi dobré úrovni.

Domácí kina 7.1 jsou typická dvěma přídavnými bočnými reproduktory. Díky tomu předvádějí skvělé prostorové provedení zvuku.

Konfigurace sestavy

Základní součástí vašeho domácího kina je receiver, který slouží pro příjem zvuku a obrazu z mnoha různých zdrojů. Zařízení lze připojit bezdrátově i klasicky kabelem.

Neobejdete se samozřejmě ani bez reproduktorů. Pokud vám prostorové dispozice místnosti neumožní si pořídit klasickou reprosoustavu, můžete místo ní zvolit i soundbar. Tato zařízení nabídnou už srovnatelně kvalitní zvuk, navíc jsou i bezdrátová.

Zesilovač je další podstatnou částí domácího kina. Stará se oproti svému názvu nejen o patřičné zesílení, ale i o kvalitní podání zvuku. Může být zabudován přímo v přehrávači nebo se vyrábí jako samostatné zařízení.

Neméně důležitý je i subwoofer, který potřebujete pro věrnou reprodukci basů. Obsahuje ho každé domácí kino.