Urbanizace s sebou přinesla jeden velký fenomén. Češi trávili víkendy na chatách a chalupách, do kterých se během léta (resp. během teplých dnů od poloviny jara do poloviny podzimu) pravidelně přesouvali. Dnes se kruh u mnohých uzavírá.
Rozvoj chalupářství byl postupný, došlo k němu v období socialismu a měl hned několik důvodů. V počátcích sloužily chaty a chalupy jako místo pro dovolenou. Kvůli uzavřeným hranicím a nedostatku rekreačních oblastí lidé trávili volno na své vlastní chatě či chalupě. V té době tedy tyto nemovitosti skutečně sloužily svým majitelům především právě během letních měsíců.
Skutečným fenoménem, jak jsme jej znali ještě před pár lety, se ale chalupaření stalo v době, kdy se statisíce obyvatel přestěhovaly do panelových sídlišť a došlo ke zrušení pracovních sobot. Trávit dvoudenní volno uvnitř panelového domu nebylo tím, co by si lidé představovali. A tak se obyvatelé – zejména z Prahy – začali každý víkend hromadně přesouvat z města na venkov.
Ještě donedávna platilo, že se celá rodina v pátek odpoledne sbalila a odjela na svou chatu na venkově. A kdo ještě dnes nemá svou chatu, tomu může pomoci půjčka online s tím, aby si ji mohl pořídit a vhodně vybavit.
Vývoj v posledních letech ale začal zažité zvyklosti měnit. V první řadě se v České republice značně rozšířila dálniční síť. V kombinaci s kvalitnějšími a rychlejšími auty se vzdálenosti zkracují. Připočítat můžeme i kvalitnější hromadnou dopravu – vlaky a autobusy dnes mezi Prahou a dalšími městy jezdí velice často a spolehlivě. A tak se vzdálenosti napříč republikou z hlediska časové náročnosti zkracují. Do zmíněné Prahy dnes zcela běžně lidé dojíždějí za prací nejen ze Středočeského kraje, ale také z Liberce, Ústí nad Labem, Pardubic či dokonce z jihočeského Písku.
Mění se i způsob práce. Loučíme se s dobou papírovou a vítáme dobu digitální. Její hlavní výhodou je skutečnost, že vám stačí notebook a telefon, připojení k internetu a můžete pracovat doslova kdekoliv. Neplatí to jen pro „ajťáky“. Z domu mohou pracovat účetní, právníci, telefonisté, manažeři. Zkrátka drtivá většina těch, jejichž pracovištěm je kancelář.
A tak se misky vah překlopily zpět na druhou stranu. Stále více lidí bydlí na venkově – třeba ve svém původně víkendovém sídle – a do Prahy, resp. do svého pracoviště, dojíždí jen jednou či dvakrát týdně. Hlavní přerod nastal během epidemie COVID-19, kdy práce z domova byla nařízena povinně. Zaměstnanci i zaměstnavatelé zjistili, že tento systém spolupráce může fungovat ke spokojenosti na obou stranách.
Objevte historii luxusních doutníků a naučte se, jak je správně skladovat. Vstupte do světa tradice,…
Zjistěte, jak dlouho probíhá hojení po vytržení zubu. Od tvorby krevní sraženiny po obnovu kosti…
Hledáte domácí úlevu při zánětu zubů? Vyzkoušejte 5 přírodních způsobů, jak si pomoci doma a…
QR kódy jsou praktické, ale i nebezpečné. Naučte se, jak je bezpečně skenovat a chránit…
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…