Pískání v uších, problém, který určitě potrápil každého z nás. Pozor si však musíme dát v momentě, kdy tato chronická choroba neustává. Jedná se o pískání, hučení nebo šumění, které slyšíme prakticky neustále a které nám znemožňuje běžný život. Nepříjemné zvuky nemusí znamenat nic závažného, ale bylo by vhodné je řešit včas. Mohou totiž vést k dlouhodobým následkům, které by se daly hůře léčit. Pojďme se tedy podívat na babské rady na pískání v uších, jeho příčiny, jak se ho zbavit a také na pověry, kterými je opředeno.

Pískání v uších: pověry

Na pískání v uších existuje hned několik pověr a domněnek. Začněme nejdříve pískáním v pravém uchu, které by mělo znamenat, že o vás jiná osoba mluví, ale v dobrém. Zatímco pískání v levém uchu může znamenat eventuální pomlouvání a drby. Znáte tyto pověry? Případně se jimi řídíte? Ne nadarmo se říká, abychom nebyli pověrčiví. Pojďme tedy zjistit, jaké mohou být reálné příčiny tohoto problému a jak se s nimi vypořádat.

Babské rady na pískání v uších

S pískáním v uších má, podle průzkumu, problém každý čtvrtý člověk. I když šlo třeba o krátkodobou záležitost, vzniklo hned několik tipů a triků, jak s ním zatočit. Pokud se chcete do léčení pustit na vlastní pěst, doporučuje se rozmarýn lékařský v podobě čaje nebo kapslí. Neuškodí ani aminokyselina L-tryptofan, která je zodpovědná za naši dobrou náladu. Tělo si z ní totiž vytváří serotonin a tím nám pomůže zklidnit a uvolnit mysl. Za zmínku určitě stojí i ginkgo biloba, která prokrvuje cévy, nebo různá homeopatika. Neuškodí ani poslech relaxační hudby, meditace, lehký sport či odpočinek.

babske-rady-na-piskani-v-usich

Pískání může být způsobeno i nadměrným stresem a přepracováním. Jako další bylinky, které podpoří uvolnění, můžeme jmenovat kozlík lékařský, heřmánek nebo meduňku. Většina těchto rad je vázána na čaje z bylin, případně nějaké směsi ve formě kapslí či léků. Pokud některé z bylinek a doplňků zvážíme a doplníme o menší relax, měli bychom (v případě pískání spojeného s psychikou) pocítit úlevu. Určitě nemusíme zmiňovat omezení alkoholu nebo kouření. Všechny tyto látky působí především na mozek, který bývá v případě tinnitu nejvíce zasažen. Jednoduše řečeno, zamyslete se nad svým životním stylem a zvolněte.

Už jste četli?  Inkontinence u mladých lidí. Proč nastává?

Pískání v uších: příčiny

Tinnitus, tedy pískání v uších může mít i reálný zdravotní základ. Na prvním místě je určitě vhodné přemýšlet o chorobách samotných uší jako zánět středního ucha, menièrova nemoc nebo nachlazení. I záněty zubů mohou hrát v tomto ohledu velikou roli. Dalšími příčinami by mohlo být postavení krční páteře, nemoci spojené s mozkem jako zánět mozkových blan nebo neprokrvení mozku. Nelze vyloučit ani cukrovku, zvýšený cholesterol a s ním spojené onemocnění cév.

piskani-v-usich-povery-babske-rady

Je na místě zmínit i psychiku člověka. Z pohledu psychosomatiky je možné, že nechceme slyšet to, co nám okolí říká. Můžeme být také přepracovaní, a jak se říká „mít všeho plnou hlavu“. Příčinou může být také špatné čištění uší, nebo v opačném případě nahromadění ušního mazu. V neposlední řadě může být pískání v uších jednorázovou záležitostí. Pokud posloucháte hudbu nahlas ve sluchátkách nebo jste byli ve velmi hlučném prostředí, může dojít k namožení sluchového aparátu. Pískání by mělo do pár hodin odeznít. Je ale na místě se takovéto námaze sluchu vyhýbat.

Jak zastavit pískání v uchu

Nemoc, která nám vyvolává pískání v uších, by se měla podchytit co nejdříve. Ať už je příčina jakákoliv, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Nabízí se několik možností, jak se zbavit pískání v uších. Vaše první cesta by měla směřovat na oddělení ORL, tedy oční, ušní a krční léčbu. Zde zjistíte, zda je pískání spojeno s onemocněním ucha, nebo s jinou chorobou. Pokud by příčina byla psychosomatického původu, můžete se také obrátit na terapeuta. Počítejte ale s tím, že pískání v uších je běh na dlouhou trať, přestože příčinou nemusí být závažné onemocnění. Sluch je jedním z nejdůležitějších smyslů a je jen na nás, abychom se o něj starali co možná nejlépe.

Další z projevů lidského těla: Tik v oku – v čem spočívá jeho příčina?